top of page

Benimle bu yolculuğa çıkan güzel ruhlara, tüm kalbimle teşekkür ediyorum... 

P. G.

Oyuncu, 32

Selvin'le her seans bitiminde masadan kendimle ilgili başka bir bilgiye sahip olarak kalkıyorum. Her koşulda bana doğru soruları sorabiliyor, ne aradığını her zaman çok iyi biliyor, ne aramadığını da. Onda en sevdiğim özellik işine duyduğu sevgi ve gösterdiği özen; sevmediğim özelliği ise karşısında ne kadar dolambaçlı yollara girmeye çalışıp dirensem de asla yemeyip beni tatlı bir kararlılıkla tekrar kaçtığım alana geri döndürmesi. Kaçtığım alanlara yakından bakma cesaretini bana kazandırdığı ve yanımda olduğu için şükran doluyum.

F. M.

Mimar, 30

Selvin'le çalışmak nereden ve nasıl başlayacağımı bile bilmediğim bir yola çıkmam için bana cesaret verdi. Kimliklerim arasında bir denge kurmakla ilgili kördüğümlerimi kendim bulup çözmem konusunda önderlik etti. Seanslarımız sonrasında kendi strüktür'ümü yeniden ele aldım. Yani, ben bir bina isem; taşıyıcı sistemi inceledik, zayıf yerleri güçlendirdik ve güçlü taraflara da kat çıktık. Koçluk, kendimi yeniden tanımama ve istediğim kişi olmama büyük fayda sağladı.

M. D.

Çevirmen, 39

Yıllarca sevmediğim bir meslekte, nefretle çalıştım. Kaçmaya çalışırken, denize düşen yılana sarılır misali bambaşka bir sektörün kucağına düştüm. Eh orada da mutsuz olup kaçıp gittim tabi. Eskiye, güvenli alanıma geri mi dönmeliyim? Ne yapacağım? Ne yapmalıyım? Bir sürü soru işaretim, üstüne çok derin, yaşamsal hatta varoluşsal sıkıntılarım var. Meselelerim sadece (!) para kazanamamak, kiramı ödeyememek, boşandığım kocamdan yadigâr yüklü bir borç, evli sevgilim ya da hayatta hala ne istediğine karar verememiş bir kadın olmam da değil. Önümde dağlar gibi yığılmış bir yapılacaklar ve hayaller listesi var. Hayat kısa, ödev çok ve nereden başlamam gerektiği konusunda en ufak bir fikrim bile yok. Uzun zamandır gülmemişim. Hayatla bağımı kesmişim. Kafamdakileri sıraya koyamıyorum. Bir çıkış yolu bulmam lazım, bulamıyorum. Belki de son diyebileceğim bir çabayla kendimi acilen bir yaşam koçunun kucağına bırakmaya karar verdim. Bunu bana öneren arkadaşımı dinledim ve çok da inanmadığım bu çözüme bir şans tanımaya karar verdim.

 

21 Mayıs günü hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Kabul ediyorum, çok zor teslim oldum. Kafayı dik tutmaya alışmışım, tanımadığım bir insana hem de bir kadına içimi açmak, ona en mahrem, en acıyan yerlerimi göstermek düşüncesi bile beni yay gibi gerdi. Sabır ve inanç ne güzel şeylermiş. İlk üç ayın sonunda hayat amacımı belirlemiş, beni mutlu eden ve mutsuz eden şeyleri belirlemiş, yol haritamı çizmiştim. Üstelik hayatımın en büyük konusu olan insanlardan kaçışımın, iletişim kurmakta zorlanışımın nedenlerini de bulmuştum. Şimdi Selvin’le çalışmaya başlayalı yaklaşık altı ay oldu ve ben hayallerimi bir bir gerçekleştirmeye başlamamın mutluluğunu yaşıyorum. Sevdiğim, aşık olduğum işi yapıyorum, ilişkilerimde kesinlikle daha başarılıyım. Uzun yıllar sonra ilk defa yeniden hayat sen ne güzel şeymişsin diyorum.

G. B.

Gazeteci, 38

Selvin Arıhan'la koçluk süreci iş yaparken sıklıkla içine düştüğüm erteleme ve oyalanmaların ardında saklı, daha derinlere giden süreçlerin farkına varmamı sağladı. Mükemmel olsun diye ertelediğim ve bir türlü bitmeyen işlerin, aslında başarısızlık ve sevilmeme korkusundan kaynaklandığını görmek bakış açımı değiştirdi. Kendime şefkat göstermekle başlayan süreç hayatımdaki pek çok şeyi değiştirmek için bana güç verdi.

R. E.
A. E.

Reklamcı, 41

Ben inançsız biriyim. 

Sadece bildiğimiz inançtan değil, kendim de dahil olmak üzere herhangi bir kişi, fikir ya da topluluğa duyamadığım inançtan söz ediyorum.

 

Ben bir "kaçağım". Halledemediğim her şeyden, varolamadığım her yerden kaçarım.

 

Dım. Selvin'i bulana kadar.

 

Elbette hala şüpheci, alaycı bir ateistim. Ve elbette hala arada bir delice kaçıp kurtulma isteği hissediyorum. Ama sadece kariyerim için yardım almaya başladığım Selvin sayesinde "hayat"a olan inancımı yeniden inşa ettiğimi ve kaçmayıp halletmek için gereken gücü bulduğumu hayretle fark ediyorum. 

 

Bunların hiçbiri kolay olmadı, olmuyor, olmayacak. Çok uğraşıyorum/uğraşıyoruz. Ama artık kendime inancım, bana ihtiyacım olan motivasyonu sağlıyor. Ve bu benim kişisel tarihimde gerçekten büyük bir devrim.

Tiyatro Oyuncusu ve Hikaye Anlatıcısı, 36

Koçluk desteği; içimde ne zamandır duymadığım, duyup kulak ardı ettiğim hayallerimle karşılaşmamı, bu hayallerin peşinden gitmek için istek ve süreklilik dışında hiçbir şeye ihtiyacımın olmadığını fark ettirdi bana. İçinden bir türlü çıkamadığım, temel ve gündelik yaşamımı etkileyen bir sorunu aşmak için destek almak istemiştim. Zaman geçtikçe bu destek kendimle yakınlaşarak, sadece olması gerekenlerin değil, olsa ne güzel olur dediklerimin peşinden gitmem için bana güç ve inanç verdi. Selvin’in desteği ve yol arkadaşlığıyla, daha önce elimi uzatmayı aklımdan bile geçirmediğim kapılar açtım kendime.

bottom of page